Refine your search
Select your criteria from the menu below

CLASS DESCRIPTION
CLICK CLASS TITLES
FOR DESCRIPTIONS
2017 SPRING
New Classes in Orange A Adults   C Children  PT Pre-Teens  S Seniors  T Teens
Class Title Age Day Time Start Instructor
Shibori/Dyeing: WatershedA/TS10:00am-4:00pm6/17Sawires
Batik Flower Painting WorkshopA/T6:00pm-9:00pm6/12Sawires
Girl Scouts: Pottery (Brownies)CS10:00am-1:00pm6/10Lampert-Rudman
Digital Fanart Workshop11-15S10:00am-4:00pm6/10Dippolito
Zombification Workshop11-15S10:00am-4:00pm6/3Dippolito
New Digital Camera BasicsA/TS10:00am-12:00pm6/3Stadelmeier
Art Critique & Revision WorkshopA/TF1:00pm-5:00pm6/2Hockstein
Relief Print: Paper & FabricA/TT6:00pm-8:30pm5/30DiMarchi
Ring Making IA/TS10:00am-1:00pm5/20Troske
Pencil Art: Basics of Draw II [Th]A/TTh10:00am-1:00pm5/18Antin
Watercolor PrimerAM6:30pm-9:30pm5/15Cole
Eco-PrintingA/TS10:00am-3:30pm5/13Metaxas
Painless PaintingA/TW1:30pm-4:30pm5/10Brown
Intro Drawing Greater AccuracyA/TW9:30am-12:30pm5/10Brown
Watercolor ExplorationAW10:00am-1:00pm5/10Councell
Paint Out 5/7: MorvenA/TSu10:30pm-3:30pm5/7TBD
Spanish Through Art I4-9S10:30am-12:00pm5/6Olivares-Weber
Spanish Dance - Intro5-8S2:00pm-2:45pm5/6Botalico
Spanish Dance - Intro5-8S2:45pm-3:30pm5/6Botalico
Watercolor Exploration IIAF10:00am-1:00pm5/5Councell
Teen Architecture & Design13-16F4:00pm-5:00pm5/5Duque
Calligraphy: After School9-13W4:00pm-5:30pm5/3Albertson
Digital Photo: Art & Design [10-14]10-14T4:00pm-5:30pm5/2Stadelmeier
Encaustic Painting: Beg/IntA/TM3:00pm-5:00pm5/1Shatzky
Spring Studies in WatercolorAM10:00am-1:00pm5/1Bracegirdle
Paint Out CommuniversityA/TSu1:00pm-6:00pm4/30TBD
Pastels en Plein Air at D&RA/TS9:30am-12:30pm4/29Smith
Indigo Dye & Batik: MorvenA/TS10:00am-4:30pm4/29Sawires
Anime & Manga [11-15]11-15Th4:30pm-6:00pm4/27Dippolito
B&W Photo: AdvancedA/TW6:00pm-8:00pm4/26Cook
Developing a Vision BoardAT10:00am-12:30pm4/25Laird
Developing a Vision BoardAT7:00pm-9:30pm4/25Laird
B&W Photo: IntroA/TT6:00pm-8:00pm4/25Cook
Spanish Dance - Level 513-18S12:30pm-2:00pm4/22Botalico
Tween and Teen Drawing Basics11-14S2:30pm-4:30pm4/22Citrone
Spanish Dance - Level 410-15S11:30am-12:30pm4/22Botalico
Spanish Dance - Level 36-10S10:30am-11:30am4/22Botalico
Spanish Dance - Level 25-8S9:30am-10:30am4/22Botalico
Spanish Dance - Intro5-8S2:15pm-3:00pm4/22Botalico
Young Artist: Basics II8-11S12:00pm-2:00pm4/22Hockstein
Young Artist: Basics I6-9S9:30am-11:30am4/22Carlowicz
Portrait Painting and DrawingA/TTh9:30am-12:00pm4/20Viera
Academic Life DrawingATh6:30pm-9:30pm4/20Greenfield
AbstractionA/TTh1:00pm-4:00pm4/20Smith
Mixed Media: All LevelsA/TTh9:30am-12:30pm4/20Payton
Wheel/Handbuild [TH AM]A/TTh10:00am-1:00pm4/20Preziosi
Hand-Building [Thurs PM]A/TTh6:30pm-9:30pm4/20Lampert-Rudman
Wearable Art [10-13]10-13W4:00pm-5:45pm4/19Stadelmeier
Flamenco: IntermediateAW10:00am-11:30am4/19Botalico
3D Art Making8-12W4:00pm-5:30pm4/19Jenkins
Caregivers/Creative AgingAW10:30am-12:30pm4/19Ramage
Flamenco: BeginnerAW11:30am-12:30pm4/19Botalico
Art & Nature: After-School5-9W4:00pm-5:00pm4/19Hoenig
Guitar For Beginners: Teens13+W6:00pm-8:00pm4/19Abbott
Intro to Watercolor: Teens13-16W6:00pm-8:00pm4/19Cole
Pastel PortraitsA/TW10:00am-12:00pm4/19Neis
Wheel Throw: Beginners [W]A/TW6:30pm-9:30pm4/19Blair
Graphic Design: AdultsA/TT10:30am-12:30pm4/18Becker
Figure/Portrait Paint [Beg/Int]A/TT6:30pm-9:00pm4/18Becker
Home School: Knitting7-11T1:30pm-3:00pm4/18Toth
BollyDivasA/TT8:00pm-9:30pm4/18Kapoor
Draw & Paint: Beg/IntA/TT1:00pm-3:00pm4/18Viera
Ceramics: Indep StudyA/TT10:00am-1:00pm4/18Preziosi
Draw & Paint: Int/AdvA/TT9:30am-12:30pm4/18Viera
Home School: Clay Art5-9T1:30pm-3:00pm4/18Lampert-Rudman
Home School: Draw/Paint10-13T1:30pm-3:00pm4/18Carlowicz
Open Drawing WorkshopAM7pm-10pm4/17Irving
Portfolio Prep15-18M7:00pm-9:00pm4/17Neis
Painting: Personal ApproachA/TM1:00pm-4:00pm4/17Smith
Wheel/Handbuild [Mon PM]A/TM6:30pm-9:30pm4/17Graham
Landscape PaintingA/TM10:00am-12:00pm4/17Neis
Spr Camp: Digital All-in-One [11-15]11-15M-F9:00am-3:30pm4/10Dippolito
Spr Break Camp: ARTsFest5-10M-F9:00am-3:30pm4/10Eural
Spr Break Camp: ARTsFest5-10M-F9:00am-3:30pm4/10Lampert-Rudman
Spr Break Camp: After CareCM-F3:30pm-5:15pm4/10TBD
Spr Break Camp: Before CareCM-F8:00am-9:00am4/10TBD
Spr Camp: Book Arts & Calligraphy [10-13]10-13M-F9:00am-3:30pm4/10Albertson