Refine your search
Select your criteria from the menu below

CLASS DESCRIPTION
CLICK CLASS TITLES
FOR DESCRIPTIONS
ALL SEMESTERS
New Classes in Orange A Adults   C Children  PT Pre-Teens  S Seniors  T Teens
Class Title Age Day Time Start Instructor
Global Gallery AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/20Shingle
Global Gallery AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/20Burdulia
Global Gallery FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/20Gwazda
Graphics & Kinetic Sculpt: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm7/20Jenkins, Sylvan
Abstract Exp & Impression: TeensTM-F9:00am-3:30pm7/20Carlowicz, Shill
Portfolio Prep ITM6:30pm-8:30pm7/20Neis
B&W Photo: TeensTM-F12:30pm-3:30pm7/20Cook
Global GalleryFD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/20Burdulia
B&W Photo: Pre-TeensPTM-F9:00am-12:00pm7/20Cook
Before Care - Global GalleryCM-F8:00am-9:00am7/20
After Care - Global GalleryCM-F3:30pm-6:00pm7/20
Anatomical Drawing ITT6:30pm-8:30pm7/21Neis
Photo Essay & Artist Books: TeensTM-F9:00am-3:30pm7/27Cook, Bower
Oceans & Waterscapes: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm7/27Hoenig, Dolan
The Animal Kingdom FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/27Gwazda
The Animal Kingdom AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/27Baumann
The Animal Kingdom AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/27Burdulia
Before Care - The Animal KingdomCM-F8:00am-9:00am7/27
The Animal Kingdom Drama AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/27Greenblatt
After Care - The Animal KingdomCM-F3:30pm-6:00pm7/27
The Animal Kingdom FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/27Burdulia
Botanical Paper: MorvenA/TS9:30am-4:00pm8/1Metaxas
Before Care - Gone GreenCM-F8:00am-9:00am8/3
Video Production: TeensTM-F9:00am-3:30pm8/3Sylvan
Modern Masters: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm8/3Hoenig
Theater Adventures: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm8/3Greenblatt
Experiment with Paint II [M]A/TM10am-12:30pm8/3Antin
Gone Green FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/3Burdulia
After Care - Gone GreenCM-F3:30pm-6:00pm8/3
Gone Green AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/3Razza
Gone Green FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/3Wolosowski
Gone Green AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/3Shingle
Water Wonderland AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/10Shingle
Portfolio Prep IITM6:30pm-8:30pm8/10Neis
Water Wonderland Drama PM [7-9 yrs]CM-F12:30pm-3:30pm8/10Greenblatt
Paper-Mache & Books: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm8/10Jenkins, Bower
Art History: TeensTM-F9:00am-3:30pm8/10Sylvan
Water Wonderland Drama AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/10Greenblatt
Comics: Exploring & Creating12-15M W F1:00pm-3:00pm8/10Ryan
Before Care - Water WonderlandCM-F8:00am-9:00am8/10
Water Wonderland FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/10Burdulia
Water Wonderland AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/10Wolosowski
Water Wonderland FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/10Razza
After Care - Water WonderlandCM-F3:30pm-6:00pm8/10
Anatomical Drawing IITT6:30pm-8:30pm8/11Neis
Cartooning Weekend 10-13Pre-Teens/TeensS+S9:30am-1:00pm8/15Fellmeth
Genre: Creative WritingPre-Teens/TeensS10:00am-4:00pm8/15Becker, Howard
Indigo Dyeing & BatikA/TS9:30am-4:00pm8/15Sawires
1 Fish, 2 Fish: WatershedCS10:00am-11:30am8/15Ramage
Cartooning Weekend 14+AS+S1:30pm-5:00pm8/15Fellmeth
Before Care - That's EntertainmentCM-F8:00am-9:00am8/17
After Care - That's EntertainmentCM-F3:30pm-6:00pm8/17
That's Entertainment FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/17Burdulia
That's Entertainment AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/17Duque
That's Entertainment FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/17Evans
Exploring Animation: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm8/17Sylvan
That's Entertainment AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/17Shingle
That's Entertainment Drama AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/17Greenblatt
That's Entertainment Drama PM [7-9]CM-F12:30pm-3:30pm8/17Greenblatt
Pottery: TeensTM-F9:00am-3:30pm8/17Preziosi
Pottery: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm8/24Preziosi
Light:Portrait & Painting: TeensTM-F9:00am-3:30pm8/24Cook, Dolan
After Care - Once Upon-derosaCM-F3:30pm-6:00pm8/24
Once Upon-Derosa AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/24Shingle
Once Upon-Derosa FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/24Gwazda, Wolosowski
Before Care - Once Upon-derosaCM-F8:00am-9:00am8/24
Once Upon-Derosa AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/24Duque
Once Upon-Derosa FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/24Burdulia
Mythological Journeys FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/31Baumann, Duque
Mythological Journeys AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/31
Mythological Journeys FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm8/31Kisby
Mythological Journeys AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm8/31Shingle
Before Care - Mythological JourneysCM-F8:00am-9:00am8/31
Princeton Portfolio: TeensTM-F9:00am-3:30pm8/31Becker
Eco-Print & Paper Eng: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm8/31Metaxas, Bower
After Care - Mythological JourneysCM-F3:30pm-6:00pm8/31
More Fiber I: Home SchoolCW1:30pm-3:00pm9/9Toth
Art & Music I: Home SchoolCW1:30pm-3:00pm9/9Hoenig
Digital Art/Art History I: Home School9-12W1:30pm-3:00pm9/9Becker
Landscapes: MorvenA/TTh1:00pm-4:00pm9/10Smith
Watercolor: Pv't ParadisesAM10:00am-1:00pm9/14Councell
Draw & Paint Acad I: Home School8-11T1:30pm-3:00pm9/15Gwazda
Fiber Explore I: Home SchoolCT1:30pm-3:00pm9/15Toth
Contemp Colored Pencil I [T]A/TT10:00am-12:30pm9/15Antin
Weave Mon/Wed AMA/T10:00am-12:00pm9/16Sosa
Collage/Mix Media/MuseumA/TW9:30am-4:00pm9/16Shill
Portrait Painting: Int/AdvA/TTh12:30pm-3:00pm9/17Viera
Draw & Paint: Beg/IntA/TTh9:30am-12:00pm9/17Viera
Experiment with Paint I [Th]A/TTh10:00am-12:30pm9/17Antin
Spanish Dance - Level IICS10:15am-11:15am9/19Botalico
Animal Camouflage: WatershedCS10:00am-11:30am9/19Hoenig
Spanish Dance - Level ICS9:30am-10:15am9/19Botalico
Plein Air in PrincetonAS9:30am-4:00pm9/19TBD
Pastels en Plein AirA/TS9:00am-12:00pm9/19Smith
Spanish Dance - Level IIIPre-Teens/TeensS11:15am-12:15pm9/19Botalico
Spanish Dance - Level IVTS12:30pm-2:00pm9/19Botalico
LightroomA/TM1:00pm-3:30pm9/21Blanchard
Sew Easy: Beginner KidsPre-Teens/TeensM4:00pm-5:30pm9/21Firbas
Drawing Academy I - MonCM4:30pm-5:30pm9/21Carlowicz
Wheel/Handbuild [Mon PM]A/TM6:30pm-9:30pm9/21Adams-Smith
Portrait Studies [Mon]A/TM9:30am-12:30pm9/21Popdimitrov
Manga Master and More!Pre-Teens/TeensM4:00pm-5:30pm9/21Becker
Light & Photo PortraitureA/TM6:30pm-8:00pm9/21Cook
Further Explorations: P'shopA/TM10:00am-12:30pm9/21Blanchard
Reverse Glass PaintingA/TM1:00pm-3:00pm9/21Waring
Oil & Chalk PastelsA/TM9:30am-12:30pm9/21Viera
Painting: Personal ApproachA/TM1:00pm-4:00pm9/21Smith
Picture Book IllustrationA/TM10:00am-12:00pm9/21DiLorenzo
Drawing Studies [Mon PM]A/TM6:30pm-9:30pm9/21Popdimitrov
Drawing Studies [Mon PM]A/TM6:30pm-9:30pm9/21Popdimitrov
Portfolio PrepTM6:30pm-8:30pm9/21Neis
Visual Dynamics: CompA/TM1:00pm-4:00pm9/21Brown
Alla Prima Still LifeA/TM9:30am-12:30pm9/21Brown
Plein Air Painting: WatershedA/TM10:00am-12:30pm9/21Bracegirdle
Fundamentals of ArtCM4:30pm-5:30pm9/21Gwazda
Drawing: Beg/IntA/TT1:00pm-3:00pm9/22Viera
Portraits in ClayCT4:00pm-5:30pm9/22Jenkins
Drawing Studies [Tues AM]A/TT9:30am-12:30pm9/22Popdimitrov
Acrylic Washes of Color IA/TT9:30am-12:30pm9/22Sanzalone
Ceramics: Indep StudyA/TT10:00am-1:00pm9/22Preziosi
Draw & Paint: Int/AdvAT9:30am-12:30pm9/22Viera
Drawing with the MastersChildren/Pre-TeensTh5:15pm-6:15pm9/24Carlowicz
Painting Studies [AM]A/TTh9:30am-12:30pm9/24Popdimitrov
Hand-Building [Th PM]A/TTh6:30pm-9:30pm9/24Lampert-Rudman
New Photoshop BasicsA/TTh10:00am-12:00pm9/24Stadelmeier
Spanish Through Art ICTh4:30pm-6:00pm9/24Olivares-Weber
Drawing Academy II - ThursChildren/Pre-TeensTh4:00pm-5:00pm9/24Carlowicz
Future ArchitectsTTh3:30pm-5:30pm9/24Duque
Photo Essay: Int/AdvA/TTh6:30pm-8:00pm9/24Cook
Music Video: TeensTTh4:00pm-6:00pm9/24Becker, Eural
Wheel/Handbuild [TH AM]A/TTh10:00am-1:00pm9/24Martino
Collage/Assemblage: Int/AdvA/TTh9:30am-12:30pm9/24Payton
Teen CeramicsTTh4:00pm-5:30pm9/24Eural
Watercolor Exploration IIAF10:00am-1:00pm9/25Councell
Gouache TechniquesA/TF12:30pm-2:30pm9/25Waring
Portrait Studies [FRI AM]A/TF9:30am-12:30pm9/25Popdimitrov
Digital Camera BasicsAF10:00am-12:00pm9/25Stadelmeier
Under the Big Top IICS11:30am-1:00pm9/26Evans
Under the Big Top ICS9:30am-11:00am9/26Evans
Photo: ACP & WatershedA/TS+S9/26Blanchard
Performance ArtPre-Teens/TeensS2:30pm-4:00pm9/26Kisby
Digital Camera/PhotoshopA/TS10:00am-12:30pm9/26Stadelmeier
Sewing 101: Beginner AdultsAS10:00am-12:00pm9/26Firbas
Line & Value DrawingPre-Teens/TeensS1:30pm-3:30pm9/26Evans
Felted Rug/Wall HangingA/TS10:00am-3:30pm9/26Toth
Sewing 102: Int AdultsAS12:30pm-2:30pm9/26Firbas
Encaustic Painting IA/TM1:00pm-3:00pm9/28Shatzky
Fashion Jewelry [Adults]A/TM10:00am-12:00pm9/28Waring
Fashion Jewelry [Teens]TM4:00pm-6:00pm9/28Waring
B&W Photo: IntroA/TT6:00pm-8:00pm9/29Cook
Special FX: PhotoshopPre-Teens/TeensT3:30pm-5:00pm9/29Becker
Sew Much Fun: Int KidsPre-Teens/TeensT4:00pm-5:30pm9/29Firbas
Fashion ForwardPre-Teens/TeensT5:15pm-6:45pm9/29Becker
Digital FilmmakersTT6:00pm-8:00pm9/29Duque
Anatomical DrawingTT6:30pm-8:30pm9/29Neis
Fun With FeltingCT3:30pm-5:00pm9/29Toth
Art of Everyday WritingA/TT10:00am-12:00pm9/29Smith
Art & Music: After-SchoolCW4:00pm-5:30pm9/30Hoenig
Flamenco: IntroAW10:00am-11:00am9/30Botalico
Watercolor Exploration IAW10:00am-1:00pm9/30Councell
Caregivers/Creative AgingAW10:30am-12:30pm9/30Mantell
Drawing: Greater AccuracyA/TW9:30am-12:30pm9/30Brown
Pastels PortraitsA/TW2:00pm-4:00pm9/30Smith
Paint Power: Low ChromaA/TW1:00pm-4:00pm9/30Brown
Wheel Throw: Beginners [W]A/TW6:30pm-9:30pm9/30Blair
Kinetic SculptureCW4:00pm-5:00pm9/30Jenkins
Drawing & Painting StudiesA/TW6:30pm-9:30pm9/30Popdimitrov
Sculpture StudiesAW9:30am-12:30pm9/30Popdimitrov
Watercolor: LightA/TW6:00pm-8:00pm9/30DiLorenzo
Graphic Design [teen]TW4:30pm-6:00pm9/30Becker
Flamenco: Adv Beg/IntAW11:00am-12:30pm9/30Botalico
Archival Photo RestorationA/TW10:00am-12:30pm9/30Blanchard
B&W Photography: Int/AdvA/TW6:00pm-8:00pm9/30Cook
Autumn Still LifeA/TTh10:00am-1:00pm10/1Bracegirdle
Experimental AnimationPre-Teens/TeensF3:30pm-5:30pm10/2Duque
SmARTphone PhotographyA/TTh12:30pm-3:00pm10/2Blanchard
Print: Monotype/Mix MediaA/TM6:00pm-9:00pm10/5Metaxas
Art of Writing Kids BooksAW9:30am-11:30am10/7Lampert-Rudman
Environmental Art: WatershedPTS1:00pm-3:00pm10/10Duque
Animals Onstage7-12T4:00pm-5:30pm10/13Greenblatt
Stagecraft :Home School7-12T1:30pm-3:00pm10/13Greenblatt
Owls: WatershedCS10:00am-11:30am10/17Hoenig
Shibori & Dyeing: MorvenA/TS9:30am-4:30pm10/17Sawires
Creative Writing W/S: MorvenA/T9:30am-12:30pm10/19Smith
Abstract Collage/Mix MediaA/TT1:00pm-4:00pm10/20Shill
Fiber Explore II: Home SchoolCT1:30pm-3:00pm10/20Toth
Draw & Paint Acad II: Home School8-11T1:30pm-3:00pm10/20Gwazda
Experiment with Paint II [T]A/TT10:00am-12:30pm10/20Antin
Acrylic Washes of Color IIA/TT9:30am-12:30pm10/20Sanzalone
Digital Art/Art History II: Home School9-12W1:30pm-3:00pm10/21Becker
Art & Music II: Home SchoolCW1:30pm-3:00pm10/21Hoenig
More Fiber II: Home SchoolCW1:30pm-3:00pm10/21Toth
Contemp Colored Pencil II [Th]A/TTh10:00am-12:30pm10/22Antin
Canvas-Stretching W/SA/TS1:00pm-5:00pm10/24Brown
Felted Hat: MorvenA/TS10:00am-2:30pm10/24Toth
B&W Photo: Weekend W/SA/TS+S10/24Cook
Flash Animation: WeekendPre-Teens/TeensS+S9:30am-5:00pm10/24Fellmeth
Drawing 101: MorvenA/TTh10:30am-1:00pm10/29DiLorenzo
Alla Prima Painting: Still LifeA/T10:00am-5:00pm10/30Lafuente
Eco-Printing W/SA/TS10:00am-3:30pm10/31Metaxas
Halloween Art: WatershedCS10:00am-11:30am10/31Evans
Woodblock: WatershedA/TM6:00pm-9:00pm11/2Metaxas
Weave Tues/Thur PMA/T6:00pm-8:00pm11/3Sosa
Mini-Camp: Digital DrawingPre-Teens/Teens9:00am-3:30pm11/5Becker
Pre-Care: Faces & PlacesC8:00am-9:00am11/5TBD
Faces & Places: Mini-CampC9:00am-3:30pm11/5Gwazda
Post-Care: Faces & PlacesC3:30pm-5:00pm11/5TBD
Adobe Photoshop W/SAS1:00pm-4:00pm11/7Sylvan
Abstract Screen Printing : MorvenA/TS10:00am-4:00pm11/7Sawires
Cartooning Weekend 14+AS+S1:30pm-5:00pm11/7Fellmeth
Cartooning Weekend 10-13Pre-Teens/TeensS+S9:30am-1:00pm11/7Fellmeth
Encaustic Painting IIA/TM1:00pm-3:00pm11/9Shatzky
Collage/Mixed Media: GFSA/TTh10:00am-1:00pm11/12Shill
Earrings: Fun & FunkyA/TS10:00am-1:00pm11/14Troske
Harvest for the HolidaysA/TS9:30am-1pm11/14Laughlin
Adobe Illustrator W/SAS1:00pm-4:00pm11/14Sylvan
Fun With Frogs: WatershedCS10:00am-11:30am11/14Ramage
Felted Mittens: ACPA/TS1:00pm-5:00pm11/21Toth
Digital Animation10-13M4:00pm-5:30pm11/30Kalison
Creative Cartooning7-10T4:00pm-5:30pm12/1Kalison
Digital Illustration12-15W4:00pm-5:30pm12/2Kalison
Polar Express ICS10:00am-12:00pm12/5Evans
Polar Express IICS1:00pm-3:00pm12/5Evans
Adobe Flash W/SAS1:00pm-4:00pm12/5Sylvan
Felted Scarf: WatershedA/TS10:00am-2:30pm12/5Toth
Chinese PaintingA/TS1:00pm-4:00pm12/12Shui
Felting for the HolidaysA/TS1:00pm-5:00pm12/12Toth
Relief Sculpture in ClayAM6:30pm-9:30pm6/22Anico
Up, Up & Away! FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm6/22Gwazda
Graphic Design: TeensTM-F12:30pm-3:30pm6/22Becker
Encaustic PaintingA/TM4:00pm-6:00pm6/22Shatzky
Pottery: TeensTM-F9:00am-3:30pm6/22Preziosi
Graphic Design: Pre-TeensPTM-F9:00am-12:00pm6/22Becker
Up, Up & Away! AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm6/22
After Care - Up, Up & Away!CM-F3:30pm-6:00pm6/22
Up, Up & Away! FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm6/22Kisby
Paint Personalized: MorvenA/TM1:00pm-4:00pm6/22Smith
Before Care - Up, Up & Away!CM-F8:00am-9:00am6/22
Up, Up & Away! AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm6/22Shingle
Art/Music & Draw Acad: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm6/22Hoenig, Dolan
New Photoshop BasicsA/TT7:00pm-9:00pm6/23Stadelmeier
Landscape PaintingA/TW9:00am-12:00pm6/24Viera
B&W Photo: IntroA/TW6:00pm-8:00pm6/24Cook
Flamenco: IntroATh5:30pm-6:30pm6/25Botalico
Spanish Dance - Level IICS10:15am-11:15am6/27Botalico
Before Care - Spaces, Faces & VasesCM-F8:00am-9:00am6/29
Spaces, Faces & Vases AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm6/29Burdulia
Spaces, Faces & Vases FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm6/29Burdulia
After Care - Spaces, Faces & VasesCM-F3:30pm-6:00pm6/29
Indigenous Art: 2D & 3D - Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm6/29Hoenig, Jenkins
Spaces, Faces & Vases AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm6/29Gwazda
Drawing & Painting: TeensTM-F9:00am-3:30pm6/29Carlowicz, Dolan
Music Video: TeensTM-F9:00am-3:30pm6/29Becker, Eural
Spaces, Faces & Vases FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm6/29Gwazda
Spaces, Faces & Vases: Drama AM [5-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm6/29Greenblatt
Weave on Hand Loom: IntroA/T4:00pm-6:00pm6/30Sosa
B&W Photography: Int/AdvA/TT6pm-8pm6/30Cook
Flamenco: IntermediateATh6:30pm-8pm7/1Botalico
Tall Tales & Short Stories AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/6Lampert-Rudman
Tall Tales & Short Stories FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/6Kisby
After Care - Tall Tales & Short StoriesCM-F3:30pm-6:00pm7/6
Tall Tales & Short Stories FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/6Gwazda
Wheel/Handbuild [Mon PM]A/TM6:30pm-9:30pm7/6Adams-Smith
Graphic Design & Prints: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm7/6Sylvan, Wright
Portrait Studies 2D/3D: TeensTM-F9:00am-3:30pm7/6Jenkins, Dolan
Tall Tales & Short Stories AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/6Shingle
Before Care - Tall Tales & Short StoriesCM-F8:00am-9:00am7/6
Painting AMAT9:30am-12:30pm7/7Viera
Drawing in Color: BeginnerA/TT1:00pm-3:00pm7/7Viera
Woodblock: WatershedA/TT2:00pm-5:00pm7/7Metaxas
Ceramics: Indep StudyA/TT10am-1pm7/7Preziosi
Wheel Throw: Beginners [W]A/TW6:30pm-9:30pm7/8Blair
Experiment with Paint I [Th]A/TTh10am-12:30pm7/9Antin
Wheel & Handbuild [Th AM]A/TTh10am-1pm7/9Martino
Plein Air at Morven: Draw/PaintA/TTh9:00am-12:00pm7/9Viera
Expressive PortraitureA/TTh10:00am-1:00pm7/9Brown
Digital Camera BasicsAF10am-12pm7/10Stadelmeier
Character Design: Creative WritingPre-Teens/TeensS10:00am-4:00pm7/11Becker, Howard
Indigo & Batik:WatershedA/TS9:30am-4:30pm7/11Sawires
After Care - Under the Big TopCM-F3:30pm-6:00pm7/13
Before Care - Under the Big TopCM-F8:00am-9:00am7/13
Under the Big Top AM [5-6 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/13Evans
Under the Big Top FD [7-9 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/13Burdulia
Figure Studies 2D/3D: TeensTM-F9:00am-3:30pm7/13Jenkins, Dolan
Claymation: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm7/13Sylvan, Wartenberg
Fashion Week: Pre-TeensPTM-F9:00am-3:30pm7/13Laughlin, Firbas
Under the Big Top FD [5-6 yrs]CM-F9:00am-3:30pm7/13Evans
Under the Big Top AM [7-9 yrs]CM-F9:00am-12:00pm7/13Kisby
Drawing: Greater AccuracyA/TM10:00am-1:00pm7/13Brown
Give My Regards to B'Way ICS9:30am-11:00am7/18Evans
Paint Out 7/18: WatershedA/TS10:00am-3:00pm7/18TBD
Line & Value DrawingPre-Teens/TeensS11:30am-1:00pm7/18Evans