Refine your search
Select your criteria from the menu below

CLASS DESCRIPTION
CLICK CLASS TITLES
FOR DESCRIPTIONS
ALL SEMESTERS
New Classes in Orange A Adults   C Children  PT Pre-Teens  S Seniors  T Teens
Class Title Age Day Time Start Instructor
Open Figure Drawing WorkshopAM5/2
Adobe Photoshop: IntroA/TTh1:00pm-3:00pm11/30Stadelmeier
Sew What?!Children/Pre-TeensF4:15pm-5:45pm12/8Firbas
Wheel/Handbuild: Mon PMA/TM6:00pm-9:00pm1/8Graham
Spanish Through ArtCS9:30am-11:00am1/9Olivares-Weber
Bollywood Masti: AdvancedA/TT8:00pm-9:30pm1/9Kapoor
Draw & Paint: Int/AdvA/TT9:30am-12:30pm1/9Viera
Draw & Paint: Beg/IntA/TT1:00pm-3:00pm1/9Viera
Ceramics Independent Study: Tues AMA/TT10:00am-1:00pm1/9Preziosi
Introduction to Botanical ArtAW10:00am-1:00pm1/10Councell
Wheel Throw: Beginners - WED PMA/TW6:30pm-9:30pm1/10Blair
Traditional & Contemporary Portrait Painting and DA/TTh9:30am-12:00pm1/11Viera
Academic Drawing & Painting: After SchoolCTh4:30pm-5:30pm1/11Carlowicz
Wheel/Handbuild: Thur PMA/TTh6:00pm-9:00pm1/11Guethe
Wheel/Handbuild - TH AMA/TTh10:00am-1:00pm1/11Preziosi
Drawing BasicsA/TTh10:00am-1:00pm1/11Antin
Sew What?! 2- After SchoolChildren/Pre-TeensF4:30pm-6:00pm1/12Firbas
Watercolor Exploration IIAF10:00am-1:00pm1/12Councell
Spanish Dance - Level 2All AgesS10:30am-11:30am1/13Botalico
Spanish Dance - IntroCS9:30am-10:30am1/13Botalico
Spanish Through Art ICS9:30am-11:00am1/13Olivares-Weber
Spanish Dance - Level 4All AgesS12:30pm-1:30pm1/13Botalico
Spanish Dance - Level 3All AgesS11:30am-12:30pm1/13Botalico
Spanish Dance - Level 5All AgesS1:30pm-3:00pm1/13Botalico
Colored Pencil - Beg/Int [Tues]A/TT10:00am-1:00pm1/16Antin
Art of Everyday WritingA/TT10:00am-12:00pm1/16Smith
Flamenco: IntermediateAW10:00am-11:30am1/17Botalico
Flamenco: BeginnerAW11:30am-12:30pm1/17Botalico
Mixed Media: All LevelsA/TTh10:00am-1:00pm1/18Payton
Illustration: Gouache, Watercolor, Pen & InkA/TF12:30pm-2:30pm1/19Waring
Young Artist: BasicsCS9:30am-11:30am1/20Carlowicz
Pastel Landscapes in the StudioA/TS9:30am-12:30pm1/20Smith
Young Artist: Basics IICS12:00pm-2:00pm1/20DiLorenzo
Watercolor 101A/TM10:00am-12:00pm1/22DiLorenzo
Academic Drawing & Painting: After SchoolPTM4:00pm-5:00pm1/22Carlowicz
Digital Photo: After SchoolPre-Teens/TeensM4:30pm-6:00pm1/22Stadelmeier
Sew Easy: BeginnerCM4:00pm-5:30pm1/22Firbas
Photoshop BasicsA/TM1:00pm-2:30pm1/22Stadelmeier
Portfolio PrepTM6:00pm-8:00pm1/22Neis
Narrative Story Telling PaintingA/TM9:30am-12:30pm1/22Viera
Monotype PrintmakingA/TM6:30pm-9:30pm1/22Metaxas
Intro to Watercolor: AdultsA/TM6:30pm-9:30pm1/22Cole
Painting: Personal ApproachA/TM1:30pm-4:30pm1/22Smith
Darkroom Photography: IntroA/TT6:00pm-8:00pm1/23Cook
Building Basics: After SchoolCT4:00pm-5:00pm1/23Jenkins
Get Creative with Fiber: Home SchoolCT1:30pm-3:00pm1/23Toth
Teen CeramicsTT4:00pm-6:00pm1/23Graham
Weaving on Hand LoomA10:00am-12:00pm1/23Sosa
Draw/Paint: Home SchoolCT1:30pm-3:00pm1/23Carlowicz
Block Printmaking 101A/TW10am-1:00pm1/24Zamboni
Creative ConstructionCW4:00pm-5:30pm1/24Jenkins
Wildlife: Mixed Media After SchoolCW4:00pm-5:00pm1/24Hoenig
Woodblock Printmaking [PM]A/TW6:00pm-9:00pm1/24Metaxas
Spanish Through Art: Home SchoolCTh1:30pm-3:00pm1/25Olivares-Weber
Dark Room Photography: INT / ADVA/TTh6:00pm-8:00pm1/25Cook
Intro: Precious Metal ClayA/TF10:30am-12:30pm1/26Lampert-Rudman
Get Creative with Fiber: After SchoolCT4:30pm-6:00pm1/30Toth
Academic Life DrawingAT6:00pm-9:00pm1/30Brown
Intro to Watercolor: TeensTW6:00pm-8:00pm1/31Cole
The Sewing Machine: Beg / IntA/TTh10:00am-12:00pm2/1Firbas
Guitar: IntroA/TTh7:00pm-8:00pm2/1Abbott
Oil Painting IntroA/TTh1:30pm-4:30pm2/1Brown
Architecture for TeensTTh4:30pm-5:30pm2/1Duque
Pastel Portraits in the StudioA/TTh6:00pm-8:00pm2/1Smith
Painting CompositionAdults T1:00pm-4:00pm2/6Brown
Tween Ceramics: After SchoolPTTh4:00pm-5:30pm2/6Intner
Alla Prima Still LifeA/TW10:00am-1:00pm2/7Brown
Wild Life: Mixed Media - Home SchoolCW1:30pm-3:00pm2/7Hoenig
Pastel Painting: 101A/TW1:30pm-3:30pm2/7Smith
Colored Pencil IIA/TTh10:00am-1:00pm2/15Antin
Basics of DrawingA/TT10:00am-1:00pm2/20Antin
Wheel/Handbuild (Mon PM)A/TM6:00pm-9:00pm9/18Graham
Large Format PrintmakingA/TM6:00pm-9:00pm9/18Metaxas
Academic Drawing & Painting II: After SchoolPTM4:00pm-5:00pm9/18Carlowicz
Draw & Paint: Int/AdvA/TT9:30am-12:30pm9/19Viera
Draw & Paint: Beg/IntA/TT1:00pm-3:00pm9/19Viera
Building BasicsCT4:00pm-5:30pm9/19Jenkins
Ceramics Independent Study Class (Tues AM)A/TT10:00am-1:00pm9/19Preziosi
Teen CeramicsTT5:30pm-7pm9/19Graham
Introduction to Botanical ArtAW10:00am-1:00pm9/20Councell
Creative ConstructionCW4:00pm-5:30pm9/20Jenkins
Flamenco: IntermediateAW10:00am-11:30am9/20Botalico
Wheel Throw: Beginners [W]A/TW6:30pm-9:30pm9/20Blair
Watercolor Exploration IIAF10:00am-1:00pm9/22Councell
Young Artist: Basics ICS9:30am-11:30am9/23Carlowicz
Spanish Dance - Level 3All AgesS11:30am-12:30pm9/23Botalico
Spanish Dance - Level 5All AgesS1:30pm-3:00pm9/23Botalico
Spanish Dance - Level 2All AgesS10:30am-11:30am9/23Botalico
Painting: Personal ApproachA/TM12:00pm-3:00pm9/25Smith
Oil/Acrylic Painting: CompositionAdults M2:00pm-5:00pm9/25Brown
Portfolio PrepTM6:00pm-8:00pm9/25Neis
Get Creative with Fiber: Home SchoolCM1:30pm-3:00pm9/25Toth
Wheel/Handbuild [Thur PM]A/TTh6:00pm-9:00pm9/28Guethe
Academic Drawing & Painting: After SchoolCTh4pm-5pm9/28Carlowicz
Traditional & Contemporary Portrait Painting and DA/TTh9:30am-12:00pm9/28Viera
Wheel/Handbuild [TH AM]A/TTh10:00am-1:00pm9/28Preziosi
AbstractionA/TTh1:00pm-4:00pm9/28Smith
Pencil Art: IntroA/TTh10:00am-1:00pm9/28Antin
Art of Everyday WritingA/TF10:00am-12:00pm9/29Smith
Sew What?!Children/Pre-TeensF4:15pm-5:45pm9/29Firbas
Pastels en Plein Air: D&RA/TS9:30am-12:30pm9/30Smith
Young Artist Basics: Figure Studies 2D & 3DChildren/Pre-TeensS11:00am-12:00pm9/30DiLorenzo
Exploring Visual Arts WorkshopPre-Teens/TeensS3:00pm-5:00pm9/30Smith
Young Artist Basics: Figure Studies 2D & 3DCS9:30am-10:30am9/30DiLorenzo
Exploring Visual ArtsPre-Teens/TeensS3:00pm-5:00pm9/30Carlowicz
Spanish Through Art ICS9:30am-11:00am9/30Olivares-Weber
Alla Prima Still LifeA/TM10:00am-1:00pm10/2Brown
Bollywood Masti: AdvancedA/TT8:00pm-9:30pm10/3Kapoor
Intro to Watercolor: TeensTW6:00pm-8:00pm10/4Cole
Academic Life DrawingATh6:00pm-9:00pm10/5Greenfield
Adobe Photoshop: IntroA/TTh1:00pm-3:00pm10/5Stadelmeier
Spanish Dance - Level 4All AgesS12:30pm-1:30pm10/7Botalico
Flamenco: BeginnerAW11:30am-12:30pm10/11Botalico
Spanish Dance - IntroCS9:30am-10:30am10/14Botalico
Intro to Watercolor: AdultsA/TM6:30pm-9:30pm10/16Cole
B&W Photo: IntroA/TT6:00pm-8:00pm10/17Cook
B&W Photo: AdvancedA/TW6:00pm-8:00pm10/18Cook
Digital Photo: Art & Design [10-15]Pre-Teens/TeensTh4:00pm-5:30pm10/19Stadelmeier
Mixed Media: All LevelsA/TTh10:00am-1:00pm10/19Payton
Art for CaregiversATh1:45pm-3:45pm10/26Payton
Handmade Digital Art: TeensTM4:30pm-5:30pm10/31Stadelmeier
Handmade Digital Art: TeensTT4:00pm-5:30pm10/31Stadelmeier
Acrylic Paint I: Experiment [Thurs]A/TTh10:00am-1:00pm11/2Antin
Fashion Art: After SchoolCF4:00pm-5:30pm11/3Stadelmeier
Painterly Silkscreen Printing: IntroA/TS12:30pm-5:30pm11/4DiMarchi
Young Artist: Basics I6-92:00pm-4:00pm11/4Carlowicz
Pencil Art: IntroA/TT10:00am-1:00pm11/7Antin